سیاست دولت درباره هدفمندی یارانه‌ها به درستی تبیین نشد

خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی، امروز ۳۰ اردیبهشت در خطبه‌های عبادی-سیاسی این هفته نماز جمعه اصفهان با بیان اینکه اسلام یک دین عقلانی است و هر کس اهل تعقل باشد، حتما متدین است، مسئله حجاب را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: به افراد بی‌حجاب باید گفت، حجاب قبل از اینکه اجبار از بیرون باشد، یک الزام عقلی درونی است. می‌خواهید بگویید عقل ندارم که به فرمان عقلم یعنی رعایت پوشش مناسب و رعایت حقوق و حدود مشخص عمل نمی‌کنم؟!

وی تصمیم اخیر دولت در مردمی‌سازی یارانه‌ها را دارای پنج حُسن و همراه با دو عیب دانست و تصریح کرد: از فوائد این سیاست، یکی حذف دلالی است؛ به این دلیل که تا پیش از این و بر اساس آمارها، حدود ۳۰  درصد یارانه‌ها به دست مردم نمی‌رسید، البته می‌گفتند به دست دلال‌ها هم نمی‌رسد، چون در این میان آن قدر واسطه از انبار و حمل و نقل و غیره وجود داشت که باعث می‌شد در نهایت جنس گران‌تر به دست مردم برسد.

امام جمعه موقت اصفهان در توضیح فایده بعدی مردمی سازی یارانه‌ها، ادامه داد: با این سیاست، وارد کننده، جنس را با قیمت متعارف جهانی وارد می‌کند و همین جنس تا درب مغازه یعنی جایی که یارانه‌ها در جیب مردم رفته به دست خریدار می‌رسد؛ همچنین این کار مانع قاچاق بی‌رویه اجناس به خارج هم می‌شود، مثلا درباره ماکارونی آماری وجود دارد که کارخانه‌دار به جای اینکه جنس را در اختیار مصرف کننده داخلی بگذارد آن را تا سقف حدود ۴۰۰ هزار تن  صادر کرده و پول آن را به جیب زده است.

مهدوی با تاکید بر اینکه با اجرای سیاست جدید هدفمندی یارانه‌ها، صادرات بی ضابطه دیگر به نفع تولید کننده نیست، خاطر نشان کرد: تا قبل از این، واردات قاچاق با قیمت ارزان یک نقص بزرگ بود که باعث می‌شد مردم جنس خارجی بخرند در حالی که مشابه داخلی هم وجود داشت، بنابراین تولید داخلی با مشکل مواجه می‌شد، جنس روی دست کارخانه‌دار می‌ماند و فروش نمی‌رفت، حقوق کارگرها داده نمی‌شد و به دنبال آن تعدیل نیرو رخ می‌داد.

وی ایراد دیگر غیر مردمی بودن هدفمندی یارانه‌ها را اختصاص تمام ارز کشور به بخش واردات تلقی و تاکید کرد: دولت نه فقط با مشکل تامین ارز مواجه بود، بلکه در این بین تا ورود اقلام به کشور باید با فشار دیگر کشورها مانند آمریکا  در مساله برجام نیز دست و پنجه نرم می‌کرد، اما حالا همان شد که قبلا مقام معظم رهبری فرمودند  معیشت مردم را به مذاکرات گره نزنید. به این معنی که پس از اجرای این سیاست، وابستگی به دلار حذف می‌شود، جنس با ریال ایرانی تهیه و در اختیار خود مردم قرار داده می‌شود.

امام جمعه موقت اصفهان با اعتقاد به اینکه واردات با قیمت حقیقی بازار بین الملل، اصل واردات در کشور را کاهش می‌دهد، اضافه کرد: کاهش واردات بی رویه و غیرکارآمد، به مرور باعث حذف سودجویی وارد کننده می‌شود، چون در گذشته گاه وارد کننده بدون توجه به نیاز داخل تنها صرفه اقتصادی خود را ملاک قرار می‌داد، اما از این به بعد قطعا شاهد رونق تولیدات داخلی هم خواهیم بود.

مهدوی در عین حال درباره دو نقص عمده در اجرای این سیاست گفت: با وجود تلاش‌های فراوان رئیس جمهور و وزرا در اطلاع‌رسانی عمومی و حتی موفقیت نسبی آنها در این خصوص، اما این سیاست به درستی توسط آنها تبیین نشد، به‌طوری که حتی در گفت‌وگو با برخی خواص و کارشناسان هم سیاست دولت درباره هدفمندی جدید یارانه‌ها معلوم نیست، به خصوص در برخی استان‌ها و شهرهایی که مسئله تبیین کمتری ‌شده بود مردم دست به مقابله هم زدند.

وی موضوع دیگر قابل تامل در اجرای این سیاست را همراه شدن گرانی‌ها با اجرای این سیاست دانست و تصریح کرد: من توجه دولت‌مردان را به بحث نظارت بیشتر جلب می‌کنم. امروز زندگی کسانی که صاحبان اصلی انقلاب هستند و اغلب کمتر حرف می‌زنند و اعتراضی هم نمی‌کنند با مشکل مواجه است. نظارت در این خصوص بسیار حائز اهمیت است. شاهد برخی گرانی‌ها هستیم که هنوز هم مهار نشده به خصوص که در این بین برخی دست به احتکار هم زده‌اند؛ البته التهاب کاهش یافته، اما بعضا گرانی‌ها هنوز وجود دارد.

امام جمعه اصفهان با اشاره به مناسبت‌های تقویمی، عدم قبول آتش بس توسط امام(ره) پس از سوم خرداد را اقدامی به جا تلقی و خاطر نشان کرد: در فتح خرمشهر پنج هزار کیلومتر از خاک ایران آزاد شد، اما هنوز دو کیلومتر از خاک ایران دست دشمن بود، برخی در خارج و حتی برخی مسئولین در داخل به امام فشار می‌آوردند که پس از آزادسازی خرمشهر، آتش بس انجام شود، اما امام با بصیرت، مسئله ادامه جنگ را مطرح کردند.

مهدوی تاکید کرد: جنگ تحمیلی هشت ساله تنها جنگی بود که  در آن هیچ امتیازی به دشمن داده نشد. رزمندگان با قوت و شجاعت و ایثار ایستادند و در نهایت نیز خواسته‌های ایران در قطعنامه ۵۹۸ گنجانده و در تاریخ نیز ثبت شد. رهبری فرمودند خرمشهرهای زیادی پیش‌رو است؛ منظور ایشان البته ویرانی و جنگ و کشتار نیست، بلکه منظور ویرانی عقیدتی و نفوذ فکری است که نیاز به درایت و بصیرت رزمندگان شجاع دارد.

وی با اشاره به سهم بی بدیل شهدای روحانی اصفهان در هشت سال دفاع مقدس در بین استان‌ها و شهرستان‌های دیگر کشور خاطر نشان کرد: از ۴ هزار شهید روحانی کل کشور، سهم اصفهان تقدیم ۵۹۰ شهید است که از این بین ۱۶۰ شهید مربوط به شهرستان است که بالاترین رقم را در بین شهرستان‌های کشور دارد؛ این در حالی است که بین همه صنوف روحانیت بیشترین سهم شهید را با میانگین هر ۱۰۰۰ نفر ۴۰ نفر هم به خود اختصاص داده است.

 

https://dailybulletin.ir/20/05/2022/%d8%b3%db%8c%d8%a7%d8%b3%d8%aa-%d8%af%d9%88%d9%84%d8%aa-%d8%af%d8%b1%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%87%d8%af%d9%81%d9%85%d9%86%d8%af%db%8c-%db%8c%d8%a7%d8%b1%d8%a7%d9%86%d9%87%d9%87%d8%a7-%d8%a8/