تقویت ظرفیت‌های حمل‌ونقل به‌منظور توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه با عمان

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از سازمان توسعه تجارت ایران، نشست تجاری ایران و عمان با حضور «علیرضا پیمان‌پاک» و هیات همراه و رییس اتاق بازرگانی عمان و بخش خصوصی این کشور در اتاق بازرگانی مسقط برگزار شد.

پیمان‌پاک در این دیدار با اشاره به جایگاه راهبُردی ایران و سلطنت عمان بر امکان صادرات مجدد و ترانزیت بین دو کشور تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به موافقت‌نامه‌های تجارت آزاد سلطنت عمان با دیگر کشورها و حجم ۱٫۵ تریلیون دلاری تجارت منطقه به تلاش برای افزایش سهم دو کشور از این بازار منطقه‌ای با تقویت زیرساخت‌های تجاری به‌ویژه حمل‌ونقل بین‌المللی، ترانزیت و فعال‌کردن کریدور شمال – جنوب تاکید کرد.

پیمان‌پاک ضمن با تشکر از زحمات اتاق مشترک بازرگانی ایران و عمان، ابراز امیدواری کرد بخش خصوصی دو کشور محوریت این فعالیت‌ها رو بر عهده گرفته و برنامه‌ریزی مناسب را در دستور کار قرار دهد.

«رضا صالح جمعه» رییس اتاق بازرگانی عمان نیز در این نشست با اشاره به افزایش مبادلات دو کشور گفت: با وجود با مشکلات بانکی و حمل‌ونقل، تلاش دو طرف برای افزایش روابط تجاری ادامه پیدا خواهد کرد.

همچنین در دیدار پیمان‌پاک با رئیس اجرایی شرکت کشتیرانی سلطنت عمان، دو طرف در خصوص همکاری‌های مشترک به‌ویژه در زمینه تاسیس شرکت مشترک کشتیرانی و همچنین فعال‌کردن ظرفیت‌های حمل‌ونقل دو کشور به‌منظور توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه و به‌ویژه ترانزیت کالا میان کشورهای منطقه تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، حجم مبادلات تجاری بین ایران و عمان در سال ۱۴۰۰ با یک میلیارد و ۳۳۶ میلیون دلار رکورد تازه‌ای را به ثبت رساند و رشد ۵۳ درصدی را نسبت به سال قبل داشت.

در آستانه سفر رییس جمهوری ایران به عمان، علیرضا پیمان‌پاک، معاون وزیر و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران در راس هیاتی بلندپایه تجاری، بازاریابی متشکل از ۳۰ شرکت خصوصی، نمایندگان سازمان بنادر و صندوق ضمانت صادرات روز دوشنبه وارد این کشور شد و مورد استقبال مقامات عمانی از جمله مدیرکل تجارت وزارت صنایع، بازرگانی و توسعه سرمایه‌گذاری سلطنت عمان و همچنین علی نجفی خوشرودی، سفیر ایران در مسقط قرار گرفت.

تقویت ظرفیت‌های حمل‌ونقل به‌منظور توسعه روابط دوجانبه و چندجانبه با عمان