نسخه‌پیچی اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد در اوکراین

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «اورسولا فون در لین» رئیس کمیسیون اروپا روز جمعه گفت، اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا باید مبارزه با فساد را تسریع کند.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه»، این مقام ارشد اتحادیه اروپا گفت، عضویت اوکراین در این نهاد قابل حصول است اما اصلاحات این کشور برای مبارزه با فساد باید سرعت بیشتری پیدا کند.

فون در لین افزود، بروکسل و کشورهای عضو، از پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا و مقابله این کشور با روسیه قویاً حمایت می‌کنند.

وی متذکر شد: «رئیس جدید دفتر دادستانی ویژه مبارزه با فساد و مدیر جدید دفتر ملی مبارزه با فساد اوکراین باید هرچه سریع‌تر منصوب شوند».

او همچنین از پارلمان اوکراین درخواست کرد قوانینی همسو با هنجارهای شورای اروپا تصویب کنند تا روند انتخاب قضات مستقل در دادگاه قانون اساسی تقویت شود.

ادعای این مقام اروپایی درباره لزوم مبارزه با فساد به منظور پیوستن به «خانواده اروپا» در حالی مطرح می‌شود که بسیاری از کشورهای این حوزه از جمله ایتالیا و فرانسه سال‌ها ایت که درگیر پرونده‌های فساد متعدد هستند.

اوکراین طی سال‌های گذشته به یکی از حیاط خلوت‌های غرب برای پولشویی و اقدامات غیرقانونی و لابی‌گری تبدیل شده است.

چندی پیش «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق آمریکا از ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه خواست تا هر اطلاعات مخربی درباره خانواده بایدن دارد، منتشر کند.

هانتر بایدن در زمانی که پدرش معاون رئیس‌جمهور آمریکا بود، برای کارهای مشاوره‌ای که در کشورهای خارجی از جمله اوکراین و چین انجام می‌داد، دستمزدهای هنگفتی می‌گرفت. موضوعی که وزارت دادگستری آمریکا در حال تحقیقات درباره آن و جرایم مالی احتمالی است.

این در حالی است که در زمان ریاست جمهوری شخص ترامپ، سفیر آمریکا در اوکراین پس از اعلام استعفایش گفته بود نمی‌تواند در فضای سنگین فساد و زد و بند موجود کار کند. در این میان زمزمه‌هایی از فعالیت‌های غیرقانونی «رودی جولیانی» وکیل وقت ترامپ در اوکراین شنیده شد اما رسانه‌های آمریکایی از پرداختن به جزئیات آن خودداری کردند.

م


نسخه‌پیچی اتحادیه اروپا برای مبارزه با فساد در اوکراین