بررسی راهکارهای ارتقاء وضعیت فارغ‌التحصیلان دکتری پژوهش و فناوری محور

باشگاه خبرنگاران جوان :
پناهی معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به هدف اصلی دوره دکترای تخصصی پژوهش و فناوری محور دانشگاه‌های علوم پزشکی گفت: این دوره به دنبال تربیت متخصصانی است که ضمن احاطه به یک زمینه خاص و آشنایی با علوم مرتبط و استفاده از روش‌های پیشرفته تحقیق، بتوانند گامی در جهت خودکفایی کشور، توسعه پایدار، گسترش مرزهای دانش و ارتقا سلامت بردارند.
او افزود: تلاش می‌کنیم دانش آموختگان این دوره‌ها در مراکز تحقیقات و پژوهشکده‌های وابسته به وزارت بهداشت به عنوان محقق یا عضو هیات علمی پژوهشی یا در شرکت‌های دانش‌بنیان در همان زمینه‌های تحقیقاتی و مدرک تحصیلی دانش آموختگی‌شان مشغول به خدمت شوند.
 معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: برای دانشجویان دوره‌های دکتری تخصصی پژوهش و فناوری محور بر اساس گرنت‌های تحقیقاتی که در اختیار اساتید راهنما و مراکز تحقیقات مجری دوره از سوی سازمان یا موسسه یا دانشگاه علوم پزشکی قرار داده شده است، در صورت لزوم، امکان استفاده از فرصت‌های مطالعاتی برای تکمیل شدن دوره مربوطه و تقویت بنیه علمی و‌پژوهشی دانشجو در خارج از کشور و مراکز تحقیقاتی معتبر جهان وجود خواهد داشت.
باقری فرد  با اشاره به لزوم گسترش مرزهای دانش در سطوح ملی و فراملی با اجرای تحقیقات گسترده‌تر گفت: انتظار می‌رود فارغ التحصیلان دوره های تخصصی پژوهش و فناور محور با ارائه خدمات تخصصی مورد نیاز نظام سلامت از طریق اجرای طرح‌های ارتقاء سلامت جامعه از طریق فراهم آمدن بستری تخصصی برای اجرای تحقیقات مبتنی بر نیاز، ارائه نتایج تحقیقات تخصصی مبتنی بر نیاز سیاستگذاران و ذی نفعان کلیدی سلامت کشور و ارائه دستاوردهای هر چه بیشتر تحقیقاتی در سطح بین المللی فعالانه تلاش کنند.
در ادامه نشست مهرزادی، مشاور معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، با ارائه تاریخچه‌ای از شکل گیری دوره دکترای پژوهش محور گفت: آیین‌نامه پذیرش دانشجوی دکتری تخصصی پژوهش و فناور محور در سال ۹۵ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و طی آن مقرر شد پذیرش دانشجو در این حوزه از طریق آزمون متمرکز مرکز سنجش آموزش پزشکی انجام پذیرد.
وی به شرایط پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی اشاره کرد و گفت: برای داوطلبان دوره دکتری تخصصی پژوهش و  فناوری محور داشتن حداقل دو مقاله تحقیقی اصیل (Original) منتشر شده در مجلات علمی، پژوهشی معتبر نمایه شده در نمایه نامه های بین المللی معتبر الزامی است.
مهرزادی به تغییرات اعمال شده در فرآیند بازبینی‌ها آئین نامه پذیرش دانشجوی پژوهش محور اشاره کرد و گفت: در اصلاحات بعدی امکان ارائه پتنت و محصول در راستای حل مشکلات نظام سلامت در نظر گرفته شد.  باشگاه خبرنگاران جوان علمی پزشکی بهداشت و درمان

بررسی راهکارهای ارتقاء وضعیت فارغ‌التحصیلان دکتری پژوهش و فناوری محور