درخواست آذربایجان از ایران برای سوآپ برق وافزایش سوآپ گاز

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی امروز پنجشنبه در دیدار «شاهین مصطفی‌اف» معاون نخست‌وزیر جمهوری آذربایجان با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ارتقای سطح همکاری‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و تجاری با جمهوری آذربایجان استقبال می‌کند، گفت: اجرای کامل توافقات تهران و باکو در حوزه‌های مختلف از جمله اقتصادی و ترانزیتی نیازمند برداشتن گام‌های عملی از سوی آذربایجان است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران حمایت از یکپارچگی و تمامیت ارضی همه کشورها از جمله آذربایجان است، اظهار کرد: وجود روابط سازنده، بر پایه منافع متقابل میان کشورهای همسایه به ویژه ایران و آذربایجان مؤثرترین عامل در حفظ و تقویت امنیت منطقه است.

رئیسی با اشاره به روابط تاریخی دو کشور اظهار کرد: ایران و آذربایجان پیش از اینکه همسایه باشند؛ هم‌کیش، هم فرهنگ و دارای روابط خویشاوندی هستند. نباید اجازه داد هیچ عاملی به روابط صمیمی دو کشور آسیب وارد کند.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه آمریکا و رژیم صهیونیستی دلسوز کشورهای جهان و منطقه نیستند، تصریح کرد: وجود روابط سازنده و بر پایه منافع متقابل میان کشورهای همسایه منطقه به ویژه ایران و آذربایجان مؤثرترین عامل در حفظ و تقویت امنیت منطقه است.

«شاهین مصطفی‌اف» معاون نخست‌وزیر آذربایجان نیز در این دیدار با اشاره به ملاقات رؤسای جمهور دو کشور ایران و آذربایجان در عشق‌آباد ترکمنستان اظهار کرد: دیدار شما با آقای علی‌اف در عشق‌آباد تاریخی بوده و صفحات جدیدی در تاریخ روابط دو کشور گشوده است.

«مصطفی‌اف» با تأکید بر اینکه جمهوری آذربایجان مصرانه پیگیر اجرایی شدن توافقات بین دو کشور است، از برنامه‌ریزی برای ایجاد طرح‌ها و توافقات جدید در حوزه‌های ریلی، جاده‌ای و ترانزیتی به منظور توسعه روابط بین دو کشور خبر داد و تأکید کرد: روابط ایران و آذربایجان در همه بخش‌ها پیشرفت، رشد و توسعه پیدا کرده است.

معاون نخست‌وزیر آذربایجان با تأکید بر اهمیت و قدردانی از تلاش‌های ایران برای اجرایی شدن سوآپ گازی بین ترکمنستان و آذربایجان، گفت: آذربایجان به دنبال افزایش ظرفیت سوآپ گازی با همکاری ایران است و در عین حال خواهان اجرای طرح سوآپ برق نیز از ترکمنستان به آذربایجان از مسیر جمهوری اسلامی ایران هستیم.

درخواست آذربایجان از ایران برای سوآپ برق وافزایش سوآپ گاز