برنامه تضمینی برای اشتغال ارائه کنید/ با گفتار درمانی مشکلی حل نمی‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، در ادامه جلسه علنی روز سه شنبه (۷ دی) مجلس شورای اسلامی بررسی سوال سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در مورد نرخ اشتغال در مناطق توسعه نیافته در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.

ذاکر گفت: بر اساس بند یک لایحه تعیین وظایف وزارتخانه، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف  به سیاستگذاری، برنامه ریزی، پیگیری، نظارت و هماهنگی بین دستگاه‌ها در زمینه حمایت‌های موثر از بیکاران جویای کار،  ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضای بازار کار و ایجاد اشتغال کامل و پایدار هستید.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی افزود: مسئولیت اشتغال و ساماندهی آن برعهده وزارت کار و تعاون و رفاه اجتماعی است و نمی توانید از  این مسئولیت شانه خالی کنید و سایر وزراتخانه را متولی اشتغال اعلام نمایید.

وی با بیان اینکه آمار تعداد بیکاران چالش‌ زا  و نگران کننده است، اظهار داشت: ۲۶ میلیون نفر از مردم ما که توان انجام کار مداوم را دارند، اما متاسفانه دو و نیم میلیون نفر از آنها بیکار مطلق هستند و دو و نیم میلیون نفر هم ناامید از کار می باشند و  چند میلیون نفر دیگر به دلیل اشتغال ناقص بدون بیمه که فقط مورد مذمت خانواده‌ها قرار نگیرند، به شبه کار روی آوردند.

ذاکر ادامه داد: گروهی دیگر هم در کارهای استخدامی غیررسمی مانند حجمی، شرکتی، قراردادی و ۱۷ نوع قرارداد استخدام دیگر که از امنیت شغلی هم محروم هستند در معرض تهدید و اخراج می‌باشند. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه بیکاری محصول بی توجهی‌ها و میراث دولت های قبل است، گفت: اما سوال این است که چرا پس از گذشت بیش از  ۴ ماه مسئولیت شما در وزارتخانه تعاون، کار و رفاه اجتماعی، هنوز سند جامع اشتغال را تهیه نکردید؟ همچنین برای ایجاد زیست بوم اشتغال ۱۷۱  برنامه اشتغال با هماهنگی ۷۰ دستگاه کشوری و لشکری داشتید و عنوان کردید که به واحدهای تعطیل و نیمه تعطیل بها داده تا مشکل بیکاری حل شود ولی فقط این مسائل بر روی کاغذ بوده و هنوز عملیاتی نشده است.

ذاکر گفت: مشکل اشتغال با گفتار درمانی حل نمی‌شود با ارائه آمار مشکل بیکاری جوانان حل نمی‌شود . باید راهکارهای علمی و اقتصادی خود را برای فعال کردن واحدهای اقتصادی نیمه تعطیل، اشتغال خانگی، اشتغال در مناطق مرزی، اشتغال‌زایی در وزارت صنعت و نفت  به صورت شفاف و تضمینی برای جوانان اعلام کنید.

وی تاکید کرد: با وام ۵۰ میلیون تومانی نمی‌توان اشتغال ایجاد کرد. عملکرد وزارت تعاون در بند یک تبصره ۱۸ برای اختصاص منابع به اشتغال مناطق محروم چگونه بوده است؟

ذاکر خطاب به عبدالملکی گفت: تیم شما قدرت لازم برای ایجاد یک میلیون شغل در کشور را ندارد با عزل و نصب های شایسته و غیرشایسته این قیل و قال‌ها را ایجاد کرده‌اید.

ادامه دارد…..

برنامه تضمینی برای اشتغال ارائه کنید/ با گفتار درمانی مشکلی حل نمی‌شود