استفاده از سوخت کاملا پایدار در یک پرواز تجاری

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیواطلس، هواپیمای مسافربری ۷۳۷ مکس ۸ یونایتد ایرلاینز که از شیکاگو به واشنگتن می‌رفت در یکی از دو موتور LEAP-۱B خود از سوخت ۱۰۰ درصد پایدار استفاده کرد.

این پرواز در تاریخ اول دسامبر با ۱۱۵ مسافر انجام شد که از جمله آنها می‌توان به اسکات کربی، مدیرعامل یونایتد ایرلاینز و جان اسلاتری، مدیر عامل شرکت هواپیمایی جنرال الکتریک، اشاره کرد. موتورهای LEAP-۱B توسط CFM International و با مشارکت جنرال موتورز و Safran Aircraft Engines ساخته شده و به عنوان جایگزینی برای موتورهای سازگار با سوخت‌های معمولی هوانوردی در نظر گرفته شده‌اند.

این موتورها از چربی‌ها و روغن‌های گیاهی یا حیوانی، زباله‌های جامد خانگی یا تجاری، ضایعات مواد غذایی، مواد بسته بندی، جلبک‌ها، دی اکسید کربن و موارد مشابه به جای نفت به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کنند. به این ترتیب، آلایندگی ناشی از انتشار گاز کربن کاهش یافته و در عین حال نوعی سوخت پرانرژی مورد نیاز برای سفرهای هوایی طولانی مدت فراهم می‌شود.

سوخت مورد استفاده در این پرواز تقریباً از نظر خواص شیمیایی با سوخت هواپیماهای جت یکسان بود. برای پرواز مذکور، یک مخزن ۱۸۹۳ لیتری با سوخت جدید و دیگری با سوخت معمولی پر شد. این سوخت تازه را می‌توان در موتورهای جت فعلی بدون هیچ تغییری در هواپیما مورد استفاده قرار داد. انتظار می‌رود تا سال آینده از این سوخت در خطوط هوایی امارات نیز استفاده شود تا روند کربن زدایی از صنعت هواپیمایی شتاب بیشتری به خود بگیرد.

استفاده از سوخت کاملا پایدار در یک پرواز تجاری