اجرای ۱۴ نمایش در چهارمین روز جشنواره آیینی و سنتی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، امروز (جمعه ۱۹ آذرماه) همزمان با چهارمین روز برگزاری خود، میزبان ۱۴ اثر نمایشی شامل پنج نمایش در بخش صحنه‌ای و ۹ اثر در بخش میدانی است.

نمایش کاش چشم نمی‌دید نوشته مهدی صفاری‌نژاد و کار فرزاد لباسی از همدان ساعت ۱۵، نمایش ارغوانی به نویسندگی و کارگردانی سجاد یاری‌فیروزآبادی از تهران ساعت ۱۶، نمایش پری نوشته خیراله تقیانی‌پور و کار احسان جانمی از اصفهان ساعت ۱۷، نمایش راز عروسک به نویسندگی داود فتحعلی‌بیگی و کارگردانی ثریا امینیان از شهرکرد ساعت ۱۸ و نمایش عروس فراری نوشته و کار جواد انصافی از تهران ساعت ۱۹، از طریق سامانه‌های تیوال و تلویزیون تئاتر ایران به شکل پخش آنلاین اجرا خواهند شد و به مدت ۲۴ ساعت از زمان اعلام شده، تماشای این نمایش‌ها برای علاقمندان به طور رایگان امکان‌پذیر است.

همچنین در این روز، نمایش خیمه‌شب بازی بارگاه سلیم‌خان کاری از گروه خمسه‌ای از تهران ساعت ۱۵:۳۰ با مدت زمان ۳۰ دقیقه، نمایش تکم اوینی نوشته حسین عباسی‌نیا و کار حمیدرضا قزلباش از زنجان ساعت ۱۶ با مدت زمان ۳۰ دقیقه، نمایش داله مزا نوشته محمدرضا جعفری لفوت و کار میلاد حسین‌زاده از آستانه اشرفیه ساعت ۱۶:۳۰ با مدت زمان ۳۵ دقیقه و شبیه‌خوانی رزم سهراب و گردآفرید به شبیه‌گردانی علی عزیزی از گرمسار ساعت ۱۷:۳۰ با مدت زمان ۷۰ دقیقه در پهنه فرهنگی هنری رودکی اجرا می‌شوند.

چهارمین روز از جشنواره، تماشاخانه سنگلج از ساعت ۱۸:۳۰ تا ۲۰ میزبان نقالی زال و رودابه کار کیمیا یعقوبی از تهران، پیش پرده عکاس باشی کار داود داداشی و علی فتحعلی از تهران، نقل موسیقی مقامی از گیلان و نقالی نقل باربد کار پریسا سیمین‌مهر و حسین ولی‌نژاد از تهران و شیروان است.

بر این اساس نمایش مبارک نوشته و کار محمد حاجی‌محمدی ساعت ۱۱ در ایستگاه مترو تئاترشهر و ساعت ۱۶:۳۰ در ایستگاه مترو جهاد اجرا خواهد شد.

اجرای ۱۴  نمایش در چهارمین روز جشنواره آیینی و سنتی

جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی از سال ۱۳۶۸ با همت تعدادی از هنرمندان و فعالان این عرصه در راستای حفظ، معرفی، توسعه و اشاعه هنرهای نمایشی آیینی و سنتی پایه‌گذاری شد.  رویدادی که در گام‌های نخستین به شکل سالانه و از دوره چهارم به شکل دوسالانه برگزار شده و توانسته در کنار معرفی بخش مهمی از آیین‌ها و سنن‌ نمایش ایرانی در راستای معرفی هنرمندان پیش‌کسوت و فعالان جوان این عرصه به دامنه فعالیت‌های نمایش ایرانی و شکل گیری جریان تئاتر ملی سهمی به‌سزا داشته باشد.

این رویداد از دوره دوازدهم با محوریت تاکید بر معرفی نمایش‌های آیینی و سنتی ایران به دیگر نقاط جهان با برگزاری سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی در کنار میزبانی از پژوهشگران نمایش‌های سنتی دیگر کشورها تلاش کرد در همراهی با زنده‌نام دکتر جلال ستاری و دکتر لاله تقیان دو تن از پژوهشگران بنام عرصه نمایش‌های آیینی و سنتی گامی دیگر در راستای جهانی کردن آیین‌های نمایشی کشورمان بر دارد.

بیستمین جشنواره نمایش‌های آیینی سنتی از چهاردهم تا بیست‌ویکم آذرماه ۱۴۰۰ خورشیدی به دبیری داوود فتحعلی‌بیگی برگزار می‌شود. اختتامیه این رویداد ۲۱ آذر ساعت ۱۸ در تالار وحدت برگزار می‌شود.

اجرای ۱۴ نمایش در چهارمین روز جشنواره آیینی و سنتی