رسانه‌ها در روایت شهید سلیمانی مراقب رویکردهای تقلیل گرایانه، تحریف گرایانه و حذف گرایانه باشند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سپهر خلجی در همایش علمی و پژوهشی مکتب حاج قاسم؛ دانشگاه و رسانه که در واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاداسلامی با موضوع نقش رسانه در ترویج مکتب حاج قاسم برگزار شد، اظهار داشت: رسانه‌های خارجی عملیات حذفی را در مورد این شهید عزیز در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسان ها در پیش گرفتند به گونه ای که هر تصویر یا خبری که در مورد شهید سلیمانی منتشر شد بلافاصله با برخورد حذفی از دسترس خارج شد.

وی افزود: با گذشت ۲ سال از شهادت سردار سلیمانی داغ شهادت وی هنوز برای ما تازه است.

عضو شورای سیاست‌گذاری خبرگزاری ایرنا با بیان اینکه در این ۲ سال با تحولات زیادی در عرصه داخلی و جهانی مواجه بوده ایم، ادامه داد: تحولات افغانستان، روی کار آمدن یک دولت انقلابی در ایران، رویارویی با صهیونیست‌ها در صحنه های مختلف و … از جمله این تحولات بود و به رغم یوم الله حمله به عین الاسد اما انتظار برای انتقام از خون شهید عزیز هنوز در دل‌ها باقی است.

خلجی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی «قهرمان ملی»، «شخصیت تراز انقلاب» و یک «اسطوره بین‌المللی» است، افزود: حقیقت و عظمت وجودی شهید سلیمانی و ابعاد این چهره برجسته به گونه ای بود که توانست طی این دو سال گذشته روایت غالب از او را شکل دهد اما در عین حال تلاش هایی شد تا در همین مدت روایت‌های حاشیه‌ای نیز در کنار روایت‌های اصلی و واقع گرایانه شکل‌ بگیرد.

وی با انتقاد از برخی رویکردها در رسانه‌های داخلی گفت: بعضا با رویکردهای تقلیل‌گرایانه نسبت به شهید سلیمانی مواجه بودیم و تلاش کردند با تنگ نظری و نگاه جریانی و برش خورده نقش او را در حد نقش نظامی و فرماندهی فرو بکاهند و یا کنشهای سیاسی و اجتماعی او را مورد انتقاد قرار دهند، این در حالی است  حاج قاسم یک شخصیت ملی است و برای تحلیل چنین شخصیتی با ماموریتهای ملی، نمی توان از زاویه نگاه برش خورده و جریانی و تنگ نظرانه به او نگریست.

عضو شورای سیاست‌گذاری خبرگزاری ایرنا ادامه داد: ما در کنار روایت تقلیل‌گرایانه، با روایتهای تحریف‌گرایانه هم مواجه شدیم تا جاییکه برخی رسانه‌ ها به خود جرات دادند که مدعی شوند شهید سلیمانی با همکاری آمریکا با داعش مبارزه می‌کرد.

خلجی اضافه کرد: در کنار رویکرد تقلیل‌گرایانه و تحریف‌گرایانه، با رویکرد حذف‌گرایانه هم مواجه بودیم که پس از شهادت این شهید عزیزمان رسانه‌های خارجی عملیات حذفی را در مورد او در شبکه‌های اجتماعی و پیام رسانها در پیش گرفتند و نسبت به ایجاد محدودیت در اطلاع‌رسانی در مورد این شهید اقدام کردند. ما در مواجهه با این سه رویکرد انحرافی در روایت از شهید سلیمانی، نیازمند رویکرد جامع‌گرایانه و واقع‌گرایانه هستیم.

وی تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌های مختلف بعد از شهادت  شهید سلیمانی عناوینی را همچون قهرمان ملی، شجاع و مدبر، ذوب در انقلاب،  مراقب حدود الهی و …. برای این شهید عزیزمان برشمردند و در رویکرد واقع‌گرایانه شهید سلیمانی را یک امت معرفی کردند.

عضو شورای سیاست‌گذاری خبرگزاری ایرنا با بیان اینکه شهید سلیمانی در عین حال شخصیتی صادق بود که حتی دشمنان هم به صداقت او ایمان داشتند، گفت: این سردار بزرگ نماد نترسیدن از غیر خدا، اهل مراقبه، مخلص و تکلیف گرا و نماد شجاعت و عقلانیت بود.
 خلجی با تاکید بر اینکه حاج قاسم مانند همه ارواح بزرگ جمع اضداد بود گفت: این شهید عزیز نمونه کاملی از اشداء علی الکفار رحماء بینهم بود و لذا ما با یک شخصیت چندوجهی و فراگیر با وجوهی از سیاست ورزی صادقانه، نظامی گری و فرماندهی، مدیریت میدانی، فعالیت بین المللی، حضور فرهنگی و مدیریت استراتژیک مواجه هستیم.

رسانه‌ها در روایت شهید سلیمانی مراقب رویکردهای تقلیل گرایانه، تحریف گرایانه و حذف گرایانه باشند