خیرآبادی: در کشتی بحث انتقاد و تخریب از هم جداست

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرنگار مهر، اظهارات مختلف پیرامون وضعیت تیم ملی کشتی فرنگی و اجرای چرخه انتخابی و همچنین عملکرد محمد بنا در رأس امور تیم ملی همچنان ادامه دارد و منتقدان و موافقان سرمربی تیم ملی مشغول بحث و جدل هستند. این اختلافات پس از تغییر تابعیت علی ارسلان فرنگی‌کار پیشین وزن ۷۲ کیلوگرم تیم ملی و رفتن او به کشور صربستان آغاز شد و انتقادات شدیدی را بر علیه سیاست‌های محمد بنا در پی داشت. انتقاداتی که از زبان قهرمانان اسبق جهان و المپیک بیان شد و خیلی زود در رسانه‌ها مورد توجه قرار گرفت.

در همین راستا جمشید خیرآبادی در یک گفتگو تلویزیونی در خصوص حواشی اخیر کشتی فرنگی اظهار داشت: پیش از آنکه نقدهایم را در مورد چرخه مطرح کنم، باید بگویم که هیچ موقع زحمات دوستانم را نقد نکردم و تلاش این عزیزان بر کسی پوشیده نیست، چون باعث عزت مملکت شده است. بحث انتقاد و تخریب از هم جداست. هیچ وقت در عمرم به خودم اجازه ندادم حتی دشمنم را تخریب کنم، چه برسد به دوستانم که بهترین خاطرات عمرم را با آنها سپری کردم.

وی با اشاره به فاصله اندک مسابقات در چرخه انتخابی تیم ملی تصریح کرد: ۱۶ آذر ماه فینال لیگ برگزار شده و در فاصله یک هفته مسابقات کشوری به انجام رسید. در ادامه انتخابی جام تختی و جام تختی را در پیش داریم. درواقع کشتی‌گیر در بازه زمانی کوتاه، ۴ بار وزن کشی می‌کند. مگر یک ورزشکار که در این سطح کشتی می‌گیرد، در سال چند بار می‌تواند به اوج آمادگی جسمانی برسد و این جای سوال دارد.

خیرآبادی اضافه کرد: همه کشتی‌گیران ما بین ۴ تا ۸ درصد در همین قانون جدید وزن کم می‌کنند. حمید سوریان و امید نوروزی و بقیه دوستان در زمان کشتی گرفتن شأن ۱۰ درصد از وزن بدن‌شان را کم می‌کردند و برخی هم ۴ درصد. کاهش این میزان وزن، حداقل ۶۰ روز ریکاوری لازم دارد تا از تخریب و آسیب بدن جلوگیری شود. وزن کم کردن‌های مکرر و پیاپی بزرگ‌تری آسیب‌ها را به جا می‌گذارد.

سرمربی پیشین تیم ملی جمهوری آذربایجان ادامه داد: در بحث تورنمنت‌ها که در چرخه انتخابی تیم ملی قرار گرفته، ضعیف و قوی داریم، این خیلی مهم است که چه کشتی‌گیرانی به تورنمنت قوی اعزام می‌شوند و کدام نفرات به تورنمنت ضعیف، ضمن اینکه خواهید دید در هیچ کشوری فرآیند ۸ ماهه را برای انتخاب ملی‌پوشان خود در نظر نمی‌گیرند.

خیرآبادی در خاتمه گفت: مسئولیت فنی کشتی را در خارج از کشور برعهده داشتم. می‌دانم هیچ کادرفنی‌ای ۱۰۰ را رها نمی‌کند که ۹۹ را بگیرد. در این شکی نیست و مسئول فنی به این خاطر که پاسخگوست، به دنبال انتخاب بهترین‌ها است، اما اظهارنظرها خیلی فرق دارد، موقعی که یک سری از دوستان که در چارچوب چرخه انتخابی قرار گرفته و چندین مسابقه متوالی را پشت سر گذاشته‌اند و یک جا به حریف مستقیم خود برخورد می‌کنند، چاره‌ای جز باخت ندارند. یکی از معایب چرخه همین موضوع است. به نظرم باید شرایط را طوری مهیا کنند که نفرات در وضعیت بهتری روبروی هم قرار گیرند.

https://dailybulletin.ir/26/12/2021/%d8%ae%db%8c%d8%b1%d8%a2%d8%a8%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%af%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d8%ad%d8%ab-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d9%82%d8%a7%d8%af-%d9%88-%d8%aa%d8%ae%d8%b1%db%8c%d8%a8-%d8%a7%d8%b2/